שיטת 4 השלבים של שמחה אייזנר להפסקת התקפי חרדה
 

התקף חרדה הוא לא התקף חרדה

אנחנו נבראנו עם מנגנון המיועד להגן עלינו בשעת סכנות מיידיות. דמיין שאתה הולך ברחוב ומזמזם שיר רגוע, ולפתע מכונית מתקרבת אליך במהירות. אם לא היה לך שום מנגנון שפועל באופן מיידי, היית נשאר רגוע, ולא היית "נמלט" בבת אחת מהסיטואציה. דבר זה היה מגביר שבעתיים את הסיכוי שלך להפגע בסיטואציות מאיימות המתרחשות לפעמים במהלך החיים.

מנגנון ההישרדות הזה נקרא בשם "לחם-ברח-קפא". במח שלך יש איבר קטן שקוראים לו אמיגדלה שתפקידו לסרוק כל הזמן את הסביבה. אם האמיגדלה מוצאת סכנה, היא מיד משדרת למערכת ה"לחם-ברח-קפא" לעבוד.

האמיגדלה היא בעצם כמו גלאי עשן. כמו שגלאי עשן כל הזמן סורק את האויר, ואם הוא מוצא עשן הוא מיד מפעיל את האזעקה, מים וכו'. כך האמיגדלה כל הזמן סורקת את הסביבה, ואם היא מוצאת סכנה, היא "מדליקה" את מנגנון ההגנה הנקרא "לחם-ברח-קפא".

"לחם-ברח-קפא" הוא בעצם ביטוי המסמל את 3 האפשרויות שאיתן אפשר להתמודד עם סכנה.

האפשרות הראשונה היא להלחם בסכנה. כדי להלחם בסכנה באופן אפקטיבי, אתה חייב להיות ערני, דרוך וחד. במילים אחרות, אתה לא יכול להיות רגוע, אלא להיות רועד - דבר המגביר את היכולת שלך לזנק בבת אחת. להיות מזיע - דבר הגורם לך להחזיק בדברים באופן יותר טוב. להיות בסערה - דבר הגורם לך לשים את כל הפוקוס שלך על "האויב" ולא על שום "בעיה פנימית" אחרת.

במילים אחרות, כל התופעות של התקף חרדה - הן בעצם תופעות "לחם" בסכנה אפשרית.

לפעמים התופעות הן תופעות של "ברח" כמו לדוגמא רצון עז לצאת מהמקום בו אתה נמצא או תחושת חנק - דבר האמור לגרום לך לברוח כדי לנשום אויר.

בשורה התחתונה, התקף חרדה אינו באמת התקף חרדה. זהו בעצם מנגנון הלחם-ברח-קפא שהודלק פתאום. ושוב, במקור, מנגנון זה הוא לטובתך, הוא נועד להציל אותך מסכנות פתאומיות. 

כמו שאתה יודע, אצלך התקפי החרדה מגיעים גם בלי סכנות וטריגרים הגיוניים. הסיבה לכך היא כי יש לך רשמים בתת מודע המשדרים לאמיגדלה שעכשיו, גם כשאתה בבית והכל בסדר, יש סכנה מיידית.

התת-מודע שלך חושב את זה בגלל חוויות שעברת. לדוגמא: אם חווית מכות בתקופת הילדות, התת מודע שלך היה יכול לתפוס שבית זה דבר מסוכן. ואז כשאתה עם עצמך בבית, לפתע יכולה להתעורר ה"תובנה" המוקדמת הזאת, ולהפעיל את מערכת הלחם-ברח-קפא (התקף חרדה).

דוגמא נוספת: אם עברת תאונת דרכים, התת מודע שלך היה יכול לתפוס שרעש של מכונית = מוות. ואז כשמכונית מתקרבת אליך, התת-מודע שלך מפעיל את מערכת הלחם-ברח-קפא על מנת לברוח מהמכונית.

כדי להפסיק את התקפי החרדה, צריך "לנקות" את ה"תובנות" האלו מהתת-מודע, ואז האמיגדלה תפעיל את מנגנון הלחם-ברח-קפא רק כשבאמת יש סכנה, ולא בגלל דברים שגרתיים יום-יומיים.

לסיכום, התקף חרדה הוא לא משהו "על טבעי" או משהו דומה, אלא מערכת טבעית של הגוף שאמורה לפעול בשעת איום. כרגע המערכת נדלקת גם כשאין איום מפאת רשמים בתת-מודע. כדי להפסיק את ההתקפים, צריך לשחרר את הרשמים בתת-מודע, ואז המערכת לא תעבוד במצבי שגרה.

 

החלק הבא, חלק 2: טכניקות להפסקת התקפי חרדה
 
 שיטת נ.א.מ.ד

חזרה לשלב הראשון

 

.

איך לעצור התקפי חרדה

        מתנה מיוחדת!
   מלא את פרטיך להורדה:

שם פרטי
 
אימייל     
      
בהרשמתך תצורף לניוזלטר שיגיע מעת לעת.
      פרטיך לעולם לא יועברו לאדם אחר.